(placeholder)

Carver Engineering and Science

Extracurricular

ACE Mentor Program

Sponsor: P. Logan

Meeting: Ongoing

Chess Team

Sponsor: L. Silverman, A. Leed

Meeting: Wed. 3pm

Webpage

Robotics Club & Team

Sponsor: S. Koehler

Meeting: Tues./Thurs. 3pm

Webpage

Anime Club

Sponsor: J. Giblin

Meeting: Wed. 3 - 4pm

Debate Team

Sponsor: M. Nicol

Meeting: Ongoing


PEP Squad

Sponsor: S. Pitzner

Meeting: Ongoing

Science Fair

Sponsor: Dr. Basu

Meeting: Ongoing


LGBTSA

Sponsor: P. Barainyak

Meeting: 2nd and 4th

Mon. 3:15pm

Student Government

Sponsor: D. Mandell

Meeting: Every other Mon.

3:15pm

Newspaper

Sponsor: C. Swift

Meeting: Tues. 3pm


Mock Trial

Sponsor: B. Dutill

Meeting: Wed.


Envirothon

Sponsor: K. Latchford

Meeting: Thurs. 3:15pm


HSES Band

Sponsor: J. Katz

Meeting: Ongoing


Red Cross Club

Sponsor: C. Brown

Meeting: Thurs. 3pm


Yearbook

Sponsor: C. Swift

Meeting: Ongoing


Outward Bound

Sponsor: J. Kalicki

Website

National Honor Society

Sponsor: Y. Zeng

Meeting: Biweekly Fridays

Webpage

Technology Student

Association

Sponsor: S. Koehler

Meeting: Wed. 3pm

National Society of

Black Engineers

Sponsor: S. Koehler

Meeting: Tues.  3pm

Quizbowl

Sponsor: S. Hogan

Meeting: Tues & Fri 3-4:30


Mathletes

Sponsor: S. Hogan

Meeting: TBA


Senior Prom

Committee

Sponsor: C. Swift

Meeting: Monday 3pm

Fashion Show

Sponsors: C. Swift and

L. Franchetti

Meeting: Mon and Wed. 3pm

Web Development

Sponsor: B. Gray

Meeting: Mon. and Wed.


Mobile Apps

Sponsor: B. Gray

Meeting: Tues. and Thurs.






Women of Tomorrow

Sponsor: P. Logan

Meeting: First Tues. 9am


FALL SPORTS

Varsity Soccer (Boys)

Coach Latchford

JV Soccer (Boys)

Coach Rivera

JV Soccer (Girls)

Coach Ciccarelli

Cross Country (Coed)

Coach R. Womack

Varsity Volleyball (Girls)

Coach Dougherty 

JV Volleyball (Girls)

Coach S. Hogan

Cheerleading (Coed)

Coach Franchetti

Varsity/JV Football (Boys) Palumbo/E&S Football


Middle Years

Girls Volleyball

Coach A. Siegel

Coed Soccer

Coach



WINTER SPORTS

Varsity Basketball (Boys)

Coach C. Brown 

Girls Basketball (Girls)

Coach B. Bartkus

JV Basketball (Boys)

Coach K. Jones

Indoor Track (Coed)

Coach R. Womack 

Varsity Bowling (Coed)

Coach S. Woodburn


Middle Years

Girls Basketball

Coach H. Brockman

Boys Basketball

Coach H. Brockman



SPRING SPORTS

Varsity Baseball (Boys)

Coach C. Detaeye

Varsity Softball (Girls)

Coach J. Schreiber 

Varsity Volleyball (Boys)

Coach J. Dougherty  

JV Softball (Girls)

Coach B. Dutill

Outdoor Track (Coed)

Coach R. Womack 

Varsity Tennis (Coed)

Coach E. Repella


Middle Years

Boys Volleyball

Coach B. Bartkus

Track & Field

Coach